Persze nem nyíltan, tevékenységüket semmiképp sem elismerve, sokkal inkább témáit igyekszik átvenni.
Ezt mutatja a bevándorlókról adott orbáni nyilatkozat, az USA-val kötendő szabadkereskedelmi egyezmény pontjainak kritikája (génmódosított termékek behozatala elleni fellépés), valamint a szuverenitás féltésének kérdése.
A közös vonás a két pártban, hogy mindkettő igyekszik az emberek félelmeire hatni (Fidesz az IMF kérdéses kampányától, Jobbik a cigánybűnözéssel és a bevándorlókkal). A magyar néplélek amúgy is rettegő típus, mindig tart attól, hogy a jövőben, valami általa befolyásolhatatlan körülmény miatt elveszíti jelenlegi egzisztenciáját. A pártok pedig tisztában is vannak ezzel.
A pártok többsége túl büszke ahhoz, hogy beismerje mások igazát, inkább megváltoztatja a szórendet, de a lényeg sok esetben ugyanaz marad.
Bár a Fidesz láthatóan nem kíván egy platformra kerülni a Jobbikkal, jelen esetben ez belpolitikai szinten elkerülhetetlen. Az Európai Parlamentben más a helyzet: a Fidesz valószínűleg hatékonyabban tudja képviselni álláspontját egy néppárti frakció részeként, mint egy függetlenként jelenlévő Jobbik. Márpedig a megvalósítás képessége nem elhanyagolható kérdés, különösen, ha egy EU – USA megállapodásról beszélünk, ahol vajmi keveset számítanak a tagállami érvek és támogatottság, sokkal inkább az EP frakciók véleménye kerül előtérbe.
A Fidesz láthatóan felismerte mostanra, hogy az ellenfél nem balról fog jönni, ráadásul előnyben van a Jobbikkal szemben a megvalósíthatóság szempontjából.
A gondolatmenet tehát hatékony lehet és az okok is világosak: a Jobbik túlnőtt azon a téren, ami a kormánypárt számára elviselhető volt. Ahhoz, hogy ennek a gyengítő folyamatnak valós hatása legyen, huzamosabb ideig kell folytatnia a Fidesznek. Erre nagy esély is van a Jobbik enyhülése miatt.