2012.04.11.
15:53

Írta: edemo

Merre áll a mérleg nyelve?

 

A stagnáló belpolitikai helyzet ellenére romlónak látszó külpolitikai kilátásokkal kell szembesülnünk. Mi a fontosabb a kormánynak: a konzekvencia vagy a romló kilátások? Célja eléréséhez döntenie kell.
 
 
Mára már nem kérdés az IMF-fel való hitelmegállapodás szükségessége, azonban a tárgyalások fokozatos eltolódás és az Európai Bizottság folyamatosan kritikája miatt a megegyezés egyre inkább kitolódik.
Az IMF a World Economic Outlook (Világgazdasági Kilátások) című elemzésében negatív példaként említi Magyarországot a bankszektort érintő pénzügyi átütemezés miatt, ami a mi oldalunkról a kedvezményes árfolyamon történő jelzálog visszafizetést tette lehetővé, a bankok oldaláról nézve viszont hitelkínálati zavart okoz.
 
Az Európai Unió által kifogásolt, illetve az IMF-fel történő hitelmegállapodás feltételeként szolgáló vélemény újabb engedményeket kér Magyarországtól, ami a kormány részéről (teljesítése esetén) mindenképp visszalépés lesz az eredeti célok fényében. Az Orbán-kormány mindig is a sokat hangoztatott „hazait” próbálta előnyösebb helyzetbe hozni a külföldi termékekkel szemben, ez azonban várhatóan nem tetszett az uniónak, hiszen ezzel Magyarország korlátozza az áruk, tőke és szolgáltatások szabad áramlását, aminek alapelvként való betartását a közösség, igen szűken és szigorúan értelmezi. A befektetői bizalom visszaszerzése, mint kritérium pedig döntés elé állítja vezetőinket. A kormány eddig jól vette az unió által támasztott aggályok legyőzését és valóban késznek mutatkozott a kompromisszumra. De most felmerül a kérdés, hogy mi a fontosabb? A profil megőrzése és az önmagunkhoz való konzekvencia látszata vagy pedig a kilátások javítása? Utóbbinak nehézségei, hogy nincsenek az eddigiekhez hasonló pontról pontra történő kifogásolt elemek. Olivier Bailly (az Európai Bizottság szóvivője) szerint általánosságokat várnak el tőlünk.
 
Magyarország részéről azonban úgy fest betelt a pohár. Martonyi János külügyminiszter hétfőn arról beszélt a Parlamentben, hogy a kormány arra kérte Brüsszelt, tegye világossá pontosan mely kérdéseket tekinti előfeltételnek.
 
Mit fog reagálni az Unió? Elnézést kér, hogy beleszólt a bírói nyugdíjazásba vagy a jegybank függetlenségébe? Aligha. Mivel mi is a tagjai vagyunk, nekünk is alkalmazkodnunk kell az általuk támasztott feltételekhez, a kérdés, hogy mennyire fair egy gazdasági témában való cél eléréséhez politikai feltételeket támasztani? Elválasztandó-e egymástól a gazdaság és politika? A kormány szerint igen, az Európai Unió szerint nem.

 

 

1 komment

Címkék: európai orbán unió bizottság imf kilátások

A bejegyzés trackback címe:

https://napolit.blog.hu/api/trackback/id/tr584384087

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tisztakéz · http://netes.8x.hu/ 2012.04.13. 19:42:32

Az IMF azt mondja Orbánnak: pitizz!!!
süti beállítások módosítása